Has-medence / Has-kismedence MR
A hasi, kismedencei MR vizsgálatról általánosságban
A has és kismedence MR alkalmával a hasi zsigeri szervek – vesék, máj, lép, hasnyálmirigy, hasi nyirokcsomó régiók – valamint a belső nemi szervek és a húgyhólyag környékén az esetleges elváltozások feltárására kerülhet sor. Az utóbbi években az MR vizsgálat szerepe megnőtt a női kismedence vizsgálatában. A méh anatómiája és a korral járó változások jól azonosíthatók és követhetők a T2 súlyozott felvételeken. Leggyakrabban differenciáldiagnosztikai nehézségek esetén vesszük igénybe, főként daganatos betegségek kiterjedésének, operabilitásának megítélése vonatkozásában. Újabban terhességben a magzati viszonyok, illetve a medence méretek meghatározására is alkalmazható.
Milyen tünetek esetén érdemes hasi, kismedencei MR vizsgálatot végeztetni?
- ha véres a vizelet
- ha rendszeresen érez szúró fájdalmat a hasában, kismedencéjében
- állandó émelygés
- gyakori hányás
- sárgaság
- folyamatos, nem szűnő, puffadt érzés a hasban
Milyen esetekben ajánlott?
- máj ismeretlen eredetű gócainak megítélésére
- hasnyálmirigy gyulladás
- epeutak: gyulladás, szűkület, epekő, daganatos elváltozás gyanúja
- mellékvese
- vékonybél: (MR enterográfia) gyulladásos bélbetegségek, komplikációkkal járó Crohn betegség, bélrendszeri daganatok, vérzéses bélbetegségek, bélelzáródás esetén, és tályogok, fisztula járatok kimutatásában pontosabb képet ad a vékonybélről mint az ultrahang, vagy a CT vizsgálat
- vastagbél gyulladás
Kismedence MR
- vese: véres vizelet okának kiderítése, vizelet elfolyási nehézség okának kiderítésére, daganat gyanúja esetén
- húgyhólyag daganat kimutatására
- női kismedence MR vizsgálata: nőgyógyászati daganatok (petefészek, méh, méhnyak), endometriosis gyanúja esetén
- férfi kismedence MR vizsgálata: a prosztata MR magas PSA szint esetén segíthetia daganat és a gyulladás közötti elkülönítést

Vizsgálathoz szükséges dokumentumok
Amennyiben a beteg önmaga kéri a vizsgálatot, nem kell beutaló.
Mivel a hasi, kismedencei MR az esetek túlnyomó többségében nem önálló vizsgálómódszer, kiértékelése is komplex. Ezért a beutalóval együtt az alábbi dokumentumokat is kérjük:
- a kontrasztanyag adás miatt 1 hónapnál nem régebbi vesefunkciós (GFR) laborvizsgálat eredménye
- klinikai adatok (előzmények, szövettan, sebészi, onkológiai illetve sugárkezelések zárójelentései)
- az utolsó műtét és a sugárkezelés dátuma
- egyéb radiológiai vizsgálatok eredményei (biopszia)
- amennyiben az ultrahang, CT vagy MR felvételek rendelkezésre állnak, úgy azokat is kérjük elküldeni
- előző hasi, kismedencei vizsgálat(ok) képeit és leleteit
Ezek szükségesek a vizsgálat kiértékeléséhez, és a pontos véleményalkotáshoz. Ezek nélkül előfordulhat, hogy nem végezhetjük el a vizsgálatot, vagy nem tudunk róla megfelelő véleményt, leletet adni.
Fontos tudnivalók a vizsgálat előtt
- A vizsgálat előtt 6 órával már ne étkezzen.
- Az MR készüléknél a test (has, mellkas) körfogata határt szabhat a vizsgálat elvégezhetőségére, ezért ha nagy testmérettel rendelkezik, ezt kérjük jelezze. Ilyenkor előzetesen egyeztetett időpontban javasolt kipróbálni, hogy a vizsgálatot el fogjuk-e tudni végezni.
MR vizsgálat menete
A vizsgálat megkezdése előtt
Kérjük, hogy a vizsgálati időpont előtt 10-15 perccel hamarabb érkezzen meg, hogy recepciós kollégáink az adminisztrációs folyamatot elvégezhessék.
A regisztráció, valamint a rövid tájékoztatás után, operátor kollégánk bekíséri Önt a vizsgálóba, és segíti, hogy a vizsgálathoz szükséges megfelelő testhelyzetben helyezkedjen el a vizsgáló asztalon.
Amennyiben Önnek a intravénás kontrasztanyagos vizsgálatot készítünk, úgy közvetlenül a vizsgálat megkezdése előtt MR operátoraink az MR kontrasztanyag beadáshoz szükséges vénát biztosítanak egy vékony műanyag cső segítségével (branül/kanül). Későbbiekben ezen keresztül történik majd a kontrasztanyag beadása.
A bél működésből adódó mozgásokat csökkentendő simaizom lazító gyógyszeres készítményt is adhatnak Önnek MR operátoraink.
A vizsgálat
- A vizsgálat megkezdése előtt egy úgynevezett tekercset helyezünk a vizsgálni kívánt testrészre.
- Hasi, kismedencei MR esetén a páciens az MR készülékben hanyatt fekszik.
- A vizsgálat során a gép működése igen nagy hangerővel jár, fülvédőt adunk a zaj csökkentésére.
- A vizsgálatok átlagosan kb. 20-40 percet vehetnek igénybe.
- Vizsgálatközben MR operátorunknak gomb lenyomásával tud jelezni, amennyiben probléma adódna, ezt követően mikrofonon keresztül tudja elmondani a problémáját. A vizsgálatot az Ön kérésére bármikor megszakíthatjuk, azonban ez legtöbb esetben nem értékelhető vizsgálathoz vezet.
- A vizsgálat során MR operátoraink felkérhetik, hogy szívjon be vagy fújjon ki levegőt, ezen utasítások pontos követése szintén szükséges a diagnózishoz elengedhetetlen jó képminőséghez.
- A vizsgálat a hangos gép zaj mellett egyéb kellemetlen behatást vagy fájdalmat nem okoz.

MR vizsgálat után
A vizsgálat befejezte után, amennyiben semmilyen panasza nincs, úgy távozhat. Ha intravénás kontrasztanyagot kapott és bármilyen allergiás tünet észlel, azt azonnal jelezze kollégáinknak!
A vizsgálatot követően a szokásos gyógyszereit a megfelelő időben beveheti. Intravénás kontrasztanyagos vizsgálatot követően javasolt bő folyadékfogyasztás, hogy a kontrasztanyag gyorsabban ürüljön a szervezetből.
Ammenyiben Önnek kontrasztanyagos vizsgálat történt, úgy ritka esetben enyhe allergiás tünetek a vizsgálat utáni napokban is jelentkezhetnek, ebben az esetben keresse fel az ügyeletet vagy kezelőorvosát!
Mikorra várható az eredmény? / Leletkiadás
Mivel az MR vizsgálat kiértékelését több radiológus is végezheti, így eredményt nem azonnal, hanem a vizsgálatot követő néhány napon belül tudunk biztosítani. Jellemzően az írásos kiértékelés a hasi, kismedencei MR vizsgálat után 3 munkanappal kerül kiküldésre emailben. A CD-t a képi anyaggal a vizsgálatot követően azonnal kézhez kapja.
A várható időpontról a beteget a vizsgálat végén tájékoztatjuk.
Mikor nem végezhető el a vizsgálat?
- Ha a páciens pacemakerrel rendelkezik.
- Várandósság és szoptatás idején.
- Olyan, a testbe épített fémanyag (csavarok, kapcsok, beépített hallókészülékek, szívbillentyűk, implantátum) esetén, mely lehetetlenné teszi a képalkotást vagy kárt okoz a páciensnek.
Kockázati tényezők és betegbiztonság/mellékhatások
Az MR vizsgálat – ellentétben a CT és röntgen vizsgálatokkal – nem jár röntgensugár terheléssel. A diagnosztikához használt mágneses tér szövetkárosodás nem okoz, az emberi szervezetre egészségkárosító hatása jelenleg nem ismert.
A hasi, kismedence MR vizsgálatnak nincs mellékhatása sem, ritkán a kontrasztanyag okozhat reakciót. Fennálló, ismert allergia esetén kontrasztanyagos vizsgálatot nem végzünk.
Amennyiben Önnek bezártságtól való félelme van vagy klausztrofóbiás, úgy a vizsgálat okozhat pszichés megterhelést, tekintve, hogy vizsgálati csőben 20-40 percet is el kell tölteni a teljes értékű vizsgálathoz. A kézbe adott pumpával való jelzést követően azonnal megszakítható és felfüggeszthető a vizsgálat. Amennyiben ezt mégsem tudja vállalni, úgy keresse fel kezelőorvosát egyéb vizsgálati eljárás javaslatának irányába.